W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Herb Polski
edukacja.gov.pl

Portal edukacji i nauki

Powrót

Higiena cyfrowa i cyberbezpieczeństwo – nowy poradnik MEiN

Choć internet to wspaniałe narzędzie do nauki i zabawy, to korzystając z niego, trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poradnik, którego stosowanie uchroni uczniów przed zagrożeniami czyhającymi w sieci.

Higiena cyfrowa i cyberbezpieczeństwo - poradnik

W świecie, w którym internet staje się nieodłączną częścią codzienności, edukacja cyfrowa stanowi obszar wymagający szczególnej uwagi. Przestrzeń internetowa bowiem to nie tylko nieograniczone możliwości, ale i potencjalne zagrożenia i wyzwania, które niesie za sobą rozwój technologiczny. Ich świadomość jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa w sieci.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, w trosce o uczniów, stworzyło poradnik Higiena cyfrowa i cyberbezpieczeństwo, który wskazuje, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Dzięki uwzględnieniu różnych perspektyw zawiera on również zestaw wytycznych dla nauczycieli i rodziców.

Dla uczniów 

Omawiamy kwestie kluczowe dla bezpieczeństwa i zachęcamy do ostrożności w nawiązywaniu kontaktów. Przypominamy, że w sieci zostaje ślad wszelkiej naszej aktywności.

Dla nauczycieli

Zwracamy uwagę na konieczność nauczania, jak bezpiecznie korzystać z internetu i jak reagować na zachowania patologiczne w sieci. 

Dla rodziców

Przypominamy, jak ważne jest monitorowanie aktywności cyfrowej dzieci i budowanie zdrowych relacji online.

Chcemy podążać za rozwojem technologii cyfrowych i uczyć odpowiedzialnego korzystania z nich. Publikacja poradnika ma zachęcić do świadomego zachowywania bezpieczeństwa w sieci.

Materiały

Higiena​_cyfrowa​_i​_cyberbezpieczeństwo
Higiena​_cyfrowa​_i​_cyberbezpieczeństwo.pdf 3.76MB
{"register":{"columns":[]}}