W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Herb Polski
edukacja.gov.pl

Portal edukacji i nauki

Powrót

Jak Ty możesz zadbać o dostępność cyfrową własnej strony

Pełny dostęp do wszystkich treści na stronie internetowej, dokumentów, usług i multimediów to właśnie dostępność cyfrowa.

Dostępność cyfrowa w polskim prawie

Międzynarodowe wytyczne dotyczące dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych to WCAG w wersji 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines). Eksperci, którzy te wskazówki przygotowywali, starali się przewidzieć rozmaite sytuacje, które mogą wpłynąć na szczególne potrzeby użytkowników związane z dostępem do informacji.

Wytyczne WCAG 2.1 znajdziesz w ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848). Ustawa obowiązuje:

  • podmioty publiczne,
  • podmioty finansowane w ponad połowie ze źródeł publicznych.

Większość szkół powinna więc przestrzegać przepisów ustawy. Jeśli szkoła nie jest finansowana ze źródeł publicznych, nie musi dbać o dostępność swojej strony internetowej. Warto jednak, by to robiła. 

Kto odpowiada za stronę internetową

Na etapie projektowania strony – programista i jego zespół, po jej uruchomieniu – redaktorzy. Usuwanie ewentualnych błędów zwykle nie jest jednak skomplikowane ani czasochłonne. Jeśli będziesz pracować na szablonie strony i poprawisz błąd w jednym miejscu, to automatycznie przestanie się on pojawiać w całym serwisie. 

Jak łatwo zbadać dostępność strony

Sprawdź, czy mysz komputerowa i klawiatura umożliwią Ci zapoznanie się ze wszystkimi elementami strony. W każde miejsce, w które klikasz myszą, musisz też dojść za pomocą klawisza Tab.

Jak zapewnić dostępność cyfrową strony internetowej

Istotny jest nie tylko szablon. Ważne jest też codzienne dodawanie treści z zachowaniem poniższych zasad:

  • Zadbaj o przyjazny układ treści na stronie (śródtytuły, wyliczenia, światło).
  • Pisz prostym językiem.
  • Dodawaj alternatywne opisy zdjęć i grafik. Dzięki temu osoby niewidome dowiedzą się, co te zdjęcia i grafiki przedstawiają.
  • Jeśli zamieszczasz na stronie formularze, zatroszcz się o to, by zainteresowani mogli je wypełnić komputerowo. Są osoby, które nie posługują się długopisem.
  • Jeśli zamieszczasz na stronie filmy, pamiętaj, by zawierały napisy dla osób niesłyszących oraz dodatkowy komentarz dla osób niewidomych – tzw. audiodeskrypcję, czyli opis tego, co się dzieje na filmie, a czego osoba niewidoma nie może wywnioskować z mowy aktorów.

Chcesz samodzielnie sprawdzić dostępność swojej strony internetowej i materiałów, które tam zamieszczasz? Skorzystaj z listy pytań i odpowiedzi, którą przygotowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dostępność jest procesem, który trzeba doskonalić. 

Równy dostęp do informacji to pełne prawo wszystkich użytkowników internetu.

{"register":{"columns":[]}}