Jak zapewniamy dostępność cyfrową naszej strony
Dostępność cyfrowa to pełna wygoda korzystania z portalu bez względu na indywidualne potrzeby użytkownika.
Co to znaczy, że nasza strona jest dostępna cyfrowo? Każdy użytkownik może samodzielnie uzyskać łatwy dostęp do wszystkich informacji i usług w naszym serwisie.
Dzięki dobremu kontrastowi z pewnością nie umkną Ci żadne treści, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia akurat korzystasz i w jakich warunkach to robisz. Prawidłowy kontrast ma szczególne znaczenie dla osób słabowidzących, a także dla wszystkich, którzy na przykład przeglądają serwis w podróży. Jeśli wyczerpią Ci się baterie w myszy, to bez przeszkód obsłużysz naszą stronę za pomocą klawiatury, poruszając się po wszystkich elementach klikalnych przy użyciu klawisza tabulatora. Do konkretnego artykułu wejdziesz zaś, wciskając klawisz Enter.
Pamiętamy także o tych, którzy na co dzień korzystają tylko z klawiatury: o niewidomych i osobach z niesprawnością rąk. Wszystkie ilustracje i grafiki posiadają opisy alternatywne. Internautom z niepełnosprawnością wzroku przedstawia je w postaci głosowej, opisując zawartość grafiki czy ilustracji, czytnik ekranu, zainstalowany w ich komputerze czy telefonie.
Wszystkie zasady, które pomagają dbać o dostępność serwisu, to wytyczne WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines). Znajdziesz je w przepisach polskiego prawa. Strona internetowa Twojej szkoły czy uczelni również powinna spełniać te zasady, a co za tym idzie – powinna być dostępna.
Dostępność w praktyce
Ekspert do spraw dostępności cyfrowej uczestniczy w budowie strony na każdym etapie jej tworzenia:
- W pierwszej kolejności makiety graficzne serwisu poddawane są ocenie pod kątem dostępności. Już wtedy można dokonać korekty kontrastu czy widoczności lub czytelności kafelków, przycisków i śródtytułów.
- W fazie sprawdzania użyteczności czy makiet klikalnych ekspert do spraw dostępności również dba o czytelność i zrozumiałość serwisu, łatwość dostępu do niego oraz efektywność pracy przyszłego użytkownika.
- Na kolejnym etapie osoba zajmująca się dostępnością sprawdza kod serwisu. Wówczas przeprowadzamy pełny audyt dostępności. Do badań wykorzystujemy różne narzędzia techniczne oraz programy, których używają osoby ze specjalnymi potrzebami. Takie oprogramowanie nazywamy technologiami asystującymi. Do najczęściej spotykanych aplikacji tego typu zaliczamy czytniki ekranu, które odczytują osobom niewidomym zawartość strony. Każdy smartfon posiada taką funkcję. Aby ją uruchomić, wystarczy wybrać w menu Ustawienia, a następnie Dostępność.
- Dostępność jest sprawdzana również w fazie testów. Na każdym etapie pracy nad serwisem prowadzimy badania z użytkownikami ze specjalnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Uwagi osób korzystających z serwisu pomagają nam go udoskonalać.
Dostępność cyfrowa to także dostępność treści. Zespół redakcyjny dba o prosty język, który będzie zrozumiały dla wszystkich. Nasz ekspert zajmujący się dostępnością cyfrową jest osobą słabowidzącą i ma wieloletnie doświadczenie w badaniu serwisów internetowych. Dobrze przygotowany serwis internetowy to praca zespołowa. W naszym zespole dostępność to priorytet. Zawsze życzymy sobie wszystkiego dostępnego.