W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Herb Polski
edukacja.gov.pl

Portal edukacji i nauki

Powrót

Moje Internetowe Konto Edukacyjne w nowej odsłonie

07.11.2023

W czerwcu bieżącego roku minister Przemysław Czarnek ogłosił uruchomienie oficjalnego serwisu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Portal Edukacja.gov.pl stale się rozwija i wzbogacany jest o nowe rozwiązania cyfrowe, w tym Moje Internetowe Konto Edukacyjne, które pozwoli obywatelom na zdalne załatwianie spraw związanych z kształceniem.

Nowe funkcje portalu

W okresie wrzesień 2022 – luty 2023 Instytut Badań Edukacyjnych zbadał, jakich rozwiązań cyfrowych w obszarze edukacji potrzebują nauczyciele, rodzice, uczniowie, studenci i inni uczestnicy systemu oświaty. Finalnie opublikowano wyniki badań potrzeb i konsultacji społecznych przeprowadzonych z udziałem ponad 95 tysięcy respondentów.

Podstawowym założeniem nowego portalu będzie skupienie w jednym miejscu najważniejszych informacji, usług i narzędzi związanych z edukacją i nauką. To platforma, z której będą mogli korzystać uczniowie, rodzice, nauczyciele, studenci oraz absolwenci. To kolejny krok w kierunku unowocześniania polskiej szkoły. Jestem przekonany, że serwis stale będzie się rozwijał i poszerzał o nowe funkcjonalności, będąc jednocześnie atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań – Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Na podstawie otrzymanych danych stworzono portal informacyjno-usługowy Edukacja.gov.pl oraz Moje Internetowe Konto Edukacyjne, które zapewnia użytkownikom dostęp do zbioru informacji o wykształceniu i kwalifikacjach, a także umożliwia korzystanie z e-usług, czyli zdalne załatwianie spraw związanych z kształceniem.

Nowe funkcje na portalu Edukacja.gov.pl są jak nowoczesny klucz do odblokowania potencjału edukacyjnej rewolucji. Moje Internetowe Konto Edukacyjne, umożliwiające zdalne zarządzanie kształceniem, oraz cyfrowe poświadczanie kwalifikacji to technologiczne rozwiązania, które nie tylko usprawniają procesy, ale także tworzą solidne fundamenty dla bezpiecznej, cyfrowej przyszłości edukacji. To więcej niż funkcje, to precyzyjne narzędzia, które zasilają maszynę nowoczesnego, efektywnego zarządzania edukacją – Antoni Rytel, pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej.

Już od 1 grudnia br. obywatele, po zalogowaniu się węzłem krajowym Login.gov.pl (np. mObywatelem lub profilem zaufanym), znajdą tu informacje o wynikach egzaminu maturalnego oraz o uzyskanych tytułach zawodowych. Będą też mieć możliwość wygenerowania cyfrowego certyfikatu kwalifikacji zawodowych, potwierdzającego uzyskane kwalifikacje, by przekazać dokument na przykład uczelni w trakcie rekrutacji na studia lub pracodawcy.  

Na portalu udostępniono także wyszukiwarkę szkół i placówek oświatowych. To o tyle istotne, że respondenci wskazywali wyszukiwanie szkół jako działanie inicjujące wiele czynności związanych z kształceniem. Teraz zaś zyskali narzędzie, które pomoże im (w szczególności uczniom i rodzicom) podjąć decyzję o wyborze placówki edukacyjnej.

Z kolei Nawigator Edukacji, czyli wyszukiwarka uczelni oraz kierunków studiów, wesprze uczniów szkół ponadpodstawowych w świadomym wyborze kolejnego etapu kształcenia oraz w wyborze przedmiotów, z których będą zdawali egzamin maturalny w maju 2024 roku.

Już wkrótce Moje Internetowe Konto Edukacyjne zaoferuje użytkownikom nowe funkcje. Rodzice będą mogli połączyć konta indywidualne z kontami swoich dzieci, co umożliwi im wyrażenie zgód i składanie deklaracji, które trafią bezpośrednio do właściwej szkoły, a pracownicy szkół – skorzystać z konta służbowego, aby odpowiadać na wnioski i inne pisma obywateli. Znajdą tam także dane o klasach i uczniach zintegrowane z SIO. Nowe funkcje będą dostosowane do potrzeb dyrektorów, wychowawców i nauczycieli oraz usprawnią ich codzienną pracę. Będą również ułatwieniem dla tych rodziców, którzy z różnych względów, np. niepełnosprawności lub wykluczenia komunikacyjnego, nie są w stanie dotrzeć do szkoły, żeby osobiście złożyć w niej dokument w formie tradycyjnej.

Aby wesprzeć szkoły we wdrożeniu elektronicznego obiegu dokumentów między rodzicami a placówką, Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadzi pilotaż Mojego Internetowego Konta Edukacyjnego. Pracownicy szkół będą wtedy mogli wypróbować nowe funkcje konta i wyrazić opinię na ich temat, a także otrzymać wsparcie ze strony centrum kontaktu i przydzielonych im koordynatorów.

Zalety systemu:

  • Umożliwi cyfrowe poświadczanie kwalifikacji zawodowych.
  • Ułatwi nawiązanie kontaktu z dowolną placówką edukacyjną.
  • Umożliwi rodzicom zdalne zarządzanie edukacją dzieci, w tym wyrażenie zgód, składanie deklaracji, a także wysyłanie wniosków lub innych pism, które trafią bezpośrednio do szkoły.
  • Umożliwi szkołom zdalne zarządzanie sprawami uczniów.

To wszystko w ramach jednego portalu Edukacja.gov.pl, bez konieczności przełączania się między różnymi systemami.

Materiały

Zobacz portal w nowej odsłonie
Portal​_prezentacja.pdf 0.39MB
{"register":{"columns":[]}}