W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Herb Polski
edukacja.gov.pl

Portal edukacji i nauki

Powrót

Nowa odsłona portalu edukacji i nauki

Ostatnio na naszym portalu pojawiły się nowe narzędzia, które umożliwiają przegląd oferty edukacyjnej szkół i uczelni. Już na początku 2024 roku startujemy zaś z Moim Internetowym Kontem Edukacyjnym, które pozwoli posiadaczom na zarządzanie własną edukacją.

Portal w nowej odsłonie. Grafika z napisem: Moje Internetowe Konto Edukacyjne. Aktualizacja

W okresie wrzesień 2022 – luty 2023 Instytut Badań Edukacyjnych sprawdził, jakich rozwiązań cyfrowych w obszarze edukacji potrzebują nauczyciele, rodzice, uczniowie, studenci i inni uczestnicy systemu oświaty. Finalnie opublikowaliśmy wyniki badań potrzeb i konsultacji społecznych przeprowadzonych z udziałem ponad 95 tysięcy respondentów. Odpowiedzią na ich oczekiwania jest ciągły rozwój portalu.

Użytkownicy mogą już korzystać z wyszukiwarki szkół i placówek oświatowych. Pomaga ona uczniom i rodzicom podjąć decyzję o wyborze placówki edukacyjnej.

Jesienią 2023 roku pojawił się Nawigator Edukacji, czyli wyszukiwarka uczelni i kierunków studiów, która wspiera uczniów szkół ponadpodstawowych w świadomym wyborze kolejnego etapu kształcenia oraz przedmiotów maturalnych. 

W pierwszym kwartale 2024 roku startujemy z kolei z Moim Internetowym Kontem Edukacyjnym, które zapewni użytkownikom dostęp do informacji o wykształceniu i kwalifikacjach, a w przyszłości umożliwi także korzystanie z e-usług, czyli zdalne załatwianie spraw związanych z edukacją. 

Po zalogowaniu się węzłem krajowym Login.gov.pl (np. mObywatelem lub profilem zaufanym) obywatele znajdą na koncie informacje o wynikach egzaminu maturalnego oraz o tytułach zawodowych uzyskanych w szkołach wyższych. Będą też mieć możliwość wygenerowania cyfrowego certyfikatu potwierdzającego nabyte kwalifikacje, by udostępnić go na przykład uczelni w trakcie rekrutacji na studia lub pracodawcy. 

Instytut Badań Edukacyjnych zakończył już prace programistyczne i wdrożeniowe, obecnie zaś Ministerstwo Edukacji i Nauki podejmuje kroki formalne w celu przygotowania systemów partnerów do uruchomienia przesyłania danych i udostępnienia rozwiązania obywatelom.

W kolejnych wersjach systemu rodzice będą mogli wyrażać zgody i składać deklaracje dotyczące swoich dzieci; oświadczenia te trafią bezpośrednio do właściwej szkoły. Pracownicy szkół, korzystając z konta służbowego, odpowiedzą z kolei na wnioski i inne pisma, które otrzymała placówka, w formie cyfrowej. Znajdą tam także dane o klasach i uczniach zintegrowane z Systemem Informacji Oświatowej. Nowe funkcje konta będą dostosowane do potrzeb dyrektorów, wychowawców i nauczycieli oraz usprawnią ich codzienną pracę. Będą również ułatwieniem dla tych rodziców, którzy z różnych względów, np. niepełnosprawności lub wykluczenia komunikacyjnego, nie są w stanie dotrzeć do szkoły, żeby osobiście złożyć w niej dokument w formie tradycyjnej.

W trakcie trwającego roku szkolnego przeprowadzimy pilotaż rozwiązania w wybranych placówkach. O terminach i zasadach naboru szkół poinformujemy wkrótce. 

Zalety konta:
●    darmowe;
●    bezpieczne;
●    stale rozwijane;
●    łatwe logowanie, bez zakładania dodatkowego konta;
●    potwierdzenie tożsamości za pomocą węzła krajowego (Login.gov.pl).

Materiały

Zobacz portal w nowej odsłonie. Aktualizacja
Portal​_prezentacja​_aktualizacja.pdf 0.39MB
{"register":{"columns":[]}}