W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Herb Polski
edukacja.gov.pl

Portal edukacji i nauki

Powrót

Pytania i odpowiedzi

Co zrobić, aby zdobyć tytuł Szkoły Uczącej z Minecraft Education? 
  • Dwóch lub więcej nauczycieli z danej szkoły musi wziąć udział w wybranym szkoleniu/webinarze (jednym lub więcej) realizowanym w ramach projektu Szkoła Ucząca z Minecraft Education, a następnie przeprowadzić dla minimum 10% wszystkich uczniów szkoły zajęcia z wykorzystaniem Minecraft Education
  • Podstawą do nadania tytułu Szkoły Uczącej z Minecraft Education jest wypełnione i przesłane na adres szkolauczaca@centrumgovtech.pl oświadczenie, w którym zawarte zostaną informacje takie jak: ilu nauczycieli/uczniów zrealizowało zadanie oraz w jakich szkoleniach/webinarach wzięli udział nauczyciele? Oświadczenie musi również zawierać temat zajęć lekcyjnych, w których uczestniczyli uczniowie. Formularz oświadczenia znajduje się w sekcji O projekcie.
  • Pierwszym 500 szkołom, które prześlą oświadczenie do 31 grudnia 2023 roku, zostaną przyznane fizyczne tabliczki oraz papierowe dyplomy z tytułem: Szkoła Ucząca z Minecraft Education. Pozostałe szkoły otrzymają tytuł oraz tabliczkę i dyplom w formie elektronicznej. 
Ile miejsc przewidzianych jest na spotkania?
  • Stacjonarne – liczba miejsc uzależniona jest od sali, w której spotkanie jest organizowane. Wszystkie informacje zostaną podane w formularzu zgłoszeniowym lub na stronie internetowej organizatora spotkania.   
  • Online – nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę uczestników.
Czy szkolenia i webinary będą dostępne online? 

Tak, wszystkie nagrania ze spotkań online będą dostępne na stronie https://zpe.gov.pl/a/minecraft-education---materialy-edukacyjne/DmYoLfB3I.

Jak pobrać Minecraft Education? 

Aby pobrać aplikację Minecraft Education, należy wejść na stronę https://education.minecraft.net/en-us/get-started/download.  
Do aplikacji logujemy się danymi konta ZPE uzyskanymi ze szkoły, np. loginem n12345678910, do którego należy dodać rozszerzenie @zpe.gov.pl, i hasłem, którego używamy do logowania się do ZPE. 

Czym różni się Minecraft od Minecraft Education? 

Minecraft Education to specjalna wersja gry Minecraft, zaprojektowana z myślą o zastosowaniach edukacyjnych w szkołach i innych placówkach edukacyjnych. W Minecraft Education dostępne są specjalne zasoby, takie jak lekcje, przykładowe mapy i narzędzia do tworzenia zadań, pomagające nauczycielom w integrowaniu gry z programem nauczania. Nauczyciele mają też większą kontrolę nad grą, mogą dostosować ustawienia rozgrywki, zarządzać uczniami i śledzić ich postępy w grze. Wersja edukacyjna zawiera ponadto dodatkowe funkcje, aby zapewnić uczniom bezpieczeństwo podczas gry.

Skąd wezmę dane do logowania?  

Każdy uczeń i nauczyciel posiada konto na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.  
Nauczyciel i uczeń powinni zalogować się na swoje konta, wykorzystując loginy i hasła otrzymane od dyrektora szkoły.  
Uczniu! Jeżeli nie otrzymałeś loginu i hasła do ZPE w szkole, zapytaj o nie swojego nauczyciela. 
Nauczycielu! Jeżeli nie masz danych do logowania dla siebie oraz uczniów uzyskanych z SIO, zgłoś się do dyrektora placówki. 
Dyrektorze! Dane do logowania dla nauczycieli i uczniów czekają na Was w Strefie Pracownika w zakładce Raporty (https://strefa.ksdo.gov.pl). Do Strefy zalogujesz się za pomocą loginu i hasła do SIO. 

Czy gra Minecraft Education jest dostępna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych? 

Z uwagi na troskę o higienę cyfrową najmłodszych gra nie będzie dostępna dla uczniów klas I-III

 Gdzie znaleźć materiały edukacyjne dla nauczycieli? 

Scenariusze, karty pracy i mapy Minecraft Education na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej 

Materiały Minecraft Education 

oGRAJmatmę – Laboratoria Przyszłości z Minecraft Education 

Cybercraft – przygoda, która uczy. Cykl bezpłatnych szkoleń – LIBRUS Szkoła 

Cyfrowy Dialog – Minecraft Education 

Dlaczego muszę otrzymać dane ze szkoły, aby móc zalogować się na ZPE i mieć dostęp do gry? 

Każdy uczeń i nauczyciel polskiego systemu oświaty posiada konto na ZPE. Jest to konto, na które logujemy się za pomocą loginu i hasła pozyskanych ze szkoły. Istnieje również możliwość rejestracji i logowania z wykorzystaniem danych prywatnych – to tzw. konto z samodzielnej rejestracji. Te dane nie pozwalają jednak na korzystanie z bezpłatnego dostępu do próbnej wersji Minecraft Education (licencja trial – ograniczona czasowo, dająca dostęp do pełnej funkcjonalności), który będzie aktywny do 6 maja 2024 roku. 

Jak mogą zalogować się nauczyciele, którzy wcześniej korzystali z ZPE i zdążyli zmienić hasło? 

Proszę użyć loginu w formacie: 

uczeń: 123456789@zpe.gov.pl,  

nauczyciel: n123456789@zpe.gov.pl

Co zrobić, jeśli po wpisaniu loginu do ZPE otrzymuję informację, że nie ma takiego loginu lub konta? 

Proszę użyć loginu w formacie: 

uczeń: 123456789@zpe.gov.pl,  

nauczyciel: n123456789@zpe.gov.pl

Gdzie mogę znaleźć loginy i hasła uczniów do ZPE? 

Dyrektor szkoły pozyskuje dane logowania dla uczniów i nauczycieli ze Strefy Pracownika

 

{"register":{"columns":[]}}